Wbrew obiegowej opinii, że BIŻUTERIA Z DIAMENTAMI nie jest aktywem parametrycznym nadającym się do inwestycji tylko produktem emocjonalnym o bardzo iluzorycznej wartości, trzeba podkreślić, że to właśnie BIŻUTERIA Z DIAMENTAMI jest majątkiem bardzo precyzyjnym w zakresie klasyfikacji, wycen i wartości.
Oczywiście nie każda biżuteria ma walory inwestycyjne. Aby BIŻUTERIĘ Z DIAMENTAMI można było zaklasyfikować jako aktywo inwestycyjne trzeba zwrócić uwagę na dwie kwestie:
- Po pierwsze trzeba odpowiednio dobrać DIAMENT CENTRALNY, który jest silnikiem inwestycyjnym klejnotu. Kluczowym walorem diamentu centralnego powinna być jego UNIKATOWOŚĆ rozumiana jako rzadkość występowania. W tym zakresie należy wybierać bardzo rzadkie diamenty, których zasoby się właśnie kończą i których dostępność w danym czasie na światowych rynkach liczona jest w pojedynczych sztukach.
- Po drugie trzeba zadbać o UNIKALNOŚĆ OPRAWY JUBILERSKIEJ rozumianą jako jej niepowtarzalność.
Oba elementy powodują, że w efekcie końcowym mamy do czynienia z bardzo rzadkimi i bardzo atrakcyjnymi KLEJNOTAMI o wysokim potencjale wzrostowym. Jeżeli diament centralny klejnotu jest unikatowy, z automatu klejnot jest atrakcyjny rynkowo bo posiada duży potencjał wzrostowy – cykl podwajania jego wartości wynosi 5-7 lat. Właśnie dlatego biżuteria z takim diamentem jest cały czas pożądana przez inwestorów, którzy w dzisiejszych czasach uciekają z papierowej waluty i poszukują dla niej atrakcyjnych alternatyw.
Trzeba również podkreślić, że DIAMENTOWE KLEJNOTY poza organicznym wzrostem wartości w czasie, dostarczają inwestorowi dodatkowy potencjał wynikający z komercjalizacji diamentów zkuwanych w biżuterię, który tworzy duży, krótkoterminowy potencjał skoku wartości diamentów w klejnocie.