Diamenty to najszlachetniejsze historycznie aktywo inwestycyjne, to najbardziej stały element skarbców należących do elit świata. Gdybyśmy cofnęli się nawet 6000 tysięcy lat wstecz skarbce ludzi szlachetnie urodzonych zawierały szlachetne kruszce (czyli złoto i srebro) oraz diamenty i diamentowe klejnoty, czyli kosztowności.
Złoto i srebro było zawsze pieniądzem, a diamenty i diamentowe klejnoty były zawsze grubą walutą.
Ta historyczna tradycja przeniosła się na współczesność. Dzisiejsze elity w swoich zasobach posiadają diamenty jako istotny element prywatnego majątku. Jakie cechy powodują w takim razie, że diamenty dobrze reprezentują interes właściciela?
- Po pierwsze diamenty to szczególny majątek, który nie podlega cyklom koniunkturalnym i mechanizmom spekulacyjnym. Diamenty posiadają naturę konsolidującą wartość w czasie. Nie dość, że chronią wartość nabywczą, czyli są majątkiem antyinflacyjnym, to dla wielu klas diamentów wzrost ich wartości w czasie przebija panujący poziom inflacji i tworzy duży potencjał inwestycyjny.
- Po drugie diamenty uważane są za majątek ochronny, pozwalający przenieść istotną część prywatnych zasobów z pokolenia na pokolenie bez utraty wartości nabywczej. Mówi się, że to idealny międzypokoleniowy majątek sukcesyjny i bardzo skuteczny akumulator wartości.
- Po trzecie diamenty, to majątek bezobsługowy i bezkosztowy w utrzymaniu.
- Po czwarte diamenty, to majątek nie objęty żadnymi państwowymi ewidencjami – to najdyskretniejsza forma majątku istniejąca na ziemi. To najbardziej skoncentrowane bogactwo, pozwalające przechowywać bardzo duże wartości w bardzo niewielkich przedmiotach.
- Po piąte diamenty, to w pełni globalny, mobilny majątek. Obecne zasady klasyfikacji i wycen diamentów na całym świecie są w pełni jednorodne – więc jest to majątek globalnie sprzedawalny. Do tego to ostatni majątek, który swobodnie może przemieszczać się między granicami, co gwarantuje mu dostęp do kupujących na całym świecie, a to istotnie wpływa na płynność.
- Po szóste diamenty, to majątek w pełni parametryczny, czyli majątek o jednorodnej i technologicznie precyzyjnej klasyfikacji parametrów, które decydują o jego wycenie, a co za tym idzie o cenie zakupu i sprzedaży.
Po siódme to majątek, który można podwójnie skomercjalizować. Pierwsza komercjalizacja następuje, gdy surowe diamenty szlifujemy i certyfikujemy. Druga komercjalizacja to oprawienie szlifowanego diamentu w ekskluzywną biżuterię. W ten sposób następuje dwukrotne podniesienie wartości diamentu i powstaje dźwignia marżowa, która nawet w krótkim czasie pozwala uzyskać atrakcyjny zysk.