Wino jest bardzo dobrą inwestycją średnio i długoterminową. Inwestycje w wina stanowią jedną z bardziej mierzalnych kategorii, gdyż najbardziej kolekcjonerskie marki przewijają się przez platformę giełdy winiarskiej LIV-EX.
Łatwość analizy cenowej poprzez platformę LIV-EX nie zmienia jednak faktu, że inwestycje w wino wymagają dużej staranności zarówno w doborze odpowiednich win, jak i w zachowywaniu odpowiednich warunków ich przechowywania.
Na początek chciałbym zasygnalizować, że zastanawiając się nad inwestycją w rynek win należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z różnicy między winem konsumpcyjnym, a winem kolekcjonerskim o walorach inwestycyjnych. O ile to pierwsze wino ma po prostu dobrze smakować i pasować do serwowanego posiłku, to to drugie wino powinno stanowić trunek, który na przestrzeni lat będzie dojrzewał, tym samym zyskując na wartości. Oczywiście nie każdy typ wina nadaje się do wieloletniego przechowywania (dojrzewania), nie każdy typ wina z roku na rok nabiera wartości i nie każdy będzie stanowił dobrą inwestycję.
Jeżeli już dobierzemy odpowiedni typ wina, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki przechowywania, gdyż aby wino mogło dojrzewać należy je przechowywać w specjalnych, certyfikowanych piwnicach, które spełniają szereg odpowiednich warunków i zapewniają m.in. odpowiednią temperaturę, wilgotność i ograniczają dostęp światła. Wina inwestycyjne rzadko przechowywane są na terenie prywatnych posesji – lokuje się je zazwyczaj w piwnicach przygotowanych przez specjalistyczne firmy, które spełniają wszystkie wymogi niezbędne do tego, aby po latach móc sprzedać alkohol z odpowiednim zyskiem.
Analizując uwarunkowania bezpiecznego lokowania kapitału w wina – czyli tzw. WINE BANKING – trzeba podkreślić, że polega ono na zakupie win z najbardziej prestiżowych winnic, w oparciu o najpopularniejsze klasyfikacje winiarskie, a następnie sprzedaż po pewnym czasie (zwykle od 3 do 7 lat) z zyskiem, który rośnie wraz z długością czasu przeznaczonego przez inwestora na dojrzewanie wina.
W praktyce mamy dwa główne sposoby inwestycji w wina:
- Najpopularniejszym z nich jest kupno beczek lub butelek sklasyfikowanego i ocenionego już trunku i sprzedaż z określonym zyskiem.
Nieco bardziej ryzykowne, a przy tym mniej popularne jest lokowanie kapitału w wino leżakujące: inwestor płaci odpowiednią kwotę za wino, które będzie rozlewane za 2-5 lat, a jego zarobkiem jest różnica między pierwszą wyceną przed leżakowaniem, a wyceną końcową, do której dochodzi po rozlaniu alkoholu do butelek.