Inwestycje w rzeczy ruchome oznaczone co do tożsamości (dzieła sztuki, monety, historyczna lub markowa biżuteria, historyczne lub markowe zegarki, alkohole, konie, samochody itp.), jak również w niektóre rodzaje obiektów ziemskich lub nieruchomościowych (zamki, dworki, kamienice, parki, lasy) nazywane są INWESTYCJAMI EMOCJONALNYMI lub INWESTYCJAMI W PASJĘ (passion investment).
Część aktywów emocjonalnych (takich jak: autografy, pamiątki, pióra, znaczki, fotografie, pocztówki, różnego rodzaje kolekcje, stare książki, komiksy, plakaty, odzież znanych projektantów, porcelana, zabawki itp.) ma zwyczajowo charakter bardziej kolekcjonerski, niż inwestycyjny. Trzeba jednak podkreślić, że kolekcjonerski cel zakupu nie oznacza, że na danym przedmiocie kolekcjonerskim nie można dobrze zarobić.
INWESTYCJE EMOCJONALNE są jednym z ciekawszych rodzajów inwestycji alternatywnych, charakteryzują się połączeniem aspektu ekonomicznego z estetycznym – oprócz wyników finansowych przynoszą satysfakcję z faktu posiadania. W zależności od zainteresowań inwestora i jego pasji oraz doświadczenia kolekcjonerskiego rozróżniamy kilka klas takich inwestycji:
- AKTYWA DLA KONESERÓW – np. alkohole, dzieła sztuki
- ZABAWKI DLA DUŻYCH CHŁOPCÓW – np. jachty, klasyczne samochody, zegarki
- KOSZTOWNOŚCI – np. biżuteria, diamenty, metale szlachetne,
- AKTYWA DLA KOLEKCJONERÓW – np. znaczki pocztowe, płyty winylowe, czy też antyki.
Emocjonalny charakter takich inwestycji polega na tym, że o ich wycenie nie decydują wyłącznie obiektywne przesłanki o charakterze materialnym, ale subiektywne odczucia i postrzeganie przez potencjalnych inwestorów. Zysk z inwestycji pojawia się niejako „przy okazji”, a sam zakup służy między innymi osiąganiu korzyści pozamaterialnych, z których najważniejszymi są przyjemność z posiadania, doznania estetyczne, wzrost prestiżu i satysfakcja z przynależności do ograniczonego grona posiadaczy.