Cechą charakterystyczną transakcji flipowych jest to, że cała operacja – jeśli ma przynieść zamierzony zysk – od momentu zakupu do czasu sprzedaży nie powinna trwać dłużej niż założono. Jeżeli w trakcie jednego założonego okresu uda się zrealizować nie jedną, a np. dwie transakcje flipowe osiąga się wyższą od zakładanej stopę zwrotu z zaangażowanego kapitału. Oprócz czasu, zyskowność flipów zależy od kilku dodatkowych czynników:
- Dla flipów nieruchomościowych liczy się lokalizacja czyli działka, standard wykończenia nieruchomości i dostępność komunikacyjna. Jednak najważniejszą kwestią decydującą o przyszłych zyskach jest cena, za jaką uda się kupić nieruchomość. Oczywiście im taniej to zrobimy, na tym większy zysk można liczyć.
- Dla flipów jubilerskich liczy się atrakcyjność kamienia centralnego (jego unikatowość, rzadkość występowania i niedostępność), umiejętności i pozycja jubilera, atrakcyjne, bogate i modne wzornictwo oprawy. Jednak podobnie jak w nieruchomościach najważniejszą kwestią decydującą o przyszłych zyskach jest atrakcyjność cenowa kamienia centralnego. Im bliżej hurtowej ceny zakupimy kamień centralny, na tym większy zysk możemy liczyć.
Czyli można wysnuć taki wniosek porównując flipy jubilerskie z flipami nieruchomościowymi, że rzadki DIAMENT CENTRALNY we flipach jubilerskich, to dobrze zlokalizowana DZIAŁKA we flipach nieruchomościowych. I tutaj warto podkreślić, że zarówno dobrze zlokalizowana DZIAŁKA, jak i rzadki DIAMENT CENTRALNY mają odpowiednio wysoką cenę rynkową adekwatną do swojej unikatowości. Jeżeli ktoś nabywa tanie działki lub diamenty w niskich segmentach cenowych nie może liczyć na duży popyt i duże zwroty.