Można powiedzieć, że standardowo jak dla innych aktywów inwestycyjnych :
- POTENCJAŁ MARŻOWY czyli ZYSK
- RYZYKO
- PŁYNNOŚĆ
Warto jednak zwrócić uwagę, że w inwestycjach alternatywnych bardzo ważnym czynnikiem decydującym o potencjale, ryzyku i płynności jest CENA NABYCIA danego aktywa. Tutaj można zacytować pewną genialną myśl wypowiedzianą przez słynnego inwestora Benjamina Grahama, że „ryzyko tkwi w cenie w jakiej nabywamy dane aktywo” – gdy nabywamy je w wysokiej cenie kupujemy niską płynność i stratę – gdy nabywamy je w niskiej cenie kupujemy wysoką płynność i zysk.
W związku z powyższym bardzo istotnym czynnikiem nabywania aktywów alternatywnych jest PARAMETRYZACJA AKTYWA (czyli precyzyjna klasyfikacja elementów jego wyceny), pozwalająca porównać jedno nabywane aktywo z innym w celu weryfikacji ceny zakupu.
Bardzo przydatnym staje się tutaj jakieś systemowe zestawienie cen rynkowych pozwalające zweryfikować atrakcyjność cenową danego aktywa np. na rynku jubilerskim i diamentowym obowiązuje RAPAPORT DIAMOND REPORT.
Innym czynnikiem powiązanym z ceną nabycia aktywa alternatywnego jest ustalenie jaką część ceny nabycia stanowi jego WARTOŚĆ MATERIALNA (czyli wprost cena surowca), a jaką część ceny stanowi WARTOŚĆ MARKETINGOWA (np. wysoka marża za znaną markę lub nazwisko twórcy) lub WARTOŚĆ EMOCJONALNA (np. wysoka marża za modną stylistykę). Im większy udział WARTOŚCI MATERIALNEJ w cenie nabycia, tym większy poziom bezpieczeństwa inwestycji alternatywnej polegający na zachowaniu lub powiększeniu ceny w momencie sprzedaży danego dobra. Natomiast im większy udział WARTOŚCI MARKETINGOWEJ lub EMOCJONALNEJ w cenie nabycia, tym większe ryzyko spadku ceny wynikające ze skurczenia się dużej marży w związku z utratą pozycji przez markę lub twórcę, czy też w związku ze zmianą trendów modowych.
Kolejnym, istotnym czynnikiem decydującym o potencjale marżowym aktywa alternatywnego (czyli o zysku dla właściciela) jest kwestia, czy nabywane aktywo nadaje się do komercjalizacji w celu podniesienia jego wartości (np. oprawa jubilerska diamentu, remont nieruchomości, remont zabytkowego samochodu, rewitalizacja zabytkowego zegarka, doprowadzenie mediów do działki). Jeżeli nabywane aktywo nadaje się do komercjalizacji – powstaje dźwignia marżowa, która nawet w krótkim czasie pozwala uzyskać atrakcyjny zysk, przy zachowaniu dużego bezpieczeństwa, z dostępem do wysokiej lub umiarkowanej płynności zależnej od ceny sprzedaży i atrakcyjności aktywa po komercjalizacji.
Warto również podkreślić, że o potencjale marżowym aktywa alternatywnego decyduje również organiczny wzrost jego ceny w czasie w związku z jego unikatowością, czyli niedostępnością wynikającą z rzadkości występowania na rynku lub w naturze. Rzeczy rzadkie zawsze są poszukiwane i cieszą się wzięciem, więc czynnik płynności oraz ceny nie stanowią bariery przy sprzedaży. Na rynku biżuterii z rzadkimi diamentami kolorowymi o coraz mniejszej dostępności w naturze mamy do czynienia ze wzrostami cenowymi sięgającymi nawet kilkunastu do dwudziestu paru procent średniorocznie, a to oznacza że właściciel takiej biżuterii otrzymuje premię za czas trzymania majątku, w postaci cyklu podwajania wartości co 5-7 lat, a tym samym otrzymuje silną konsolidację wartości swojego majątku w czasie.