Czym jest płynność inwestycji ? Definiowana jest ona jako możliwość zamiany przedmiotu inwestycji na gotówkę po oczekiwanej cenie. Innymi słowy, to łatwość likwidacji inwestycji i jej zamiany na pieniądz.
Z inwestycji noszącej znamiona płynnej można wycofać się w krótkim okresie, np. gdy mamy jakieś nieprzewidziane wydatki, a z inwestycji mniej płynnej będziemy wycofać się w dłuższym czasie, co nie jest cechą negatywną, tyle że trzeba ten dłuższy czas uwzględnić w procesie inwestycyjnym. Rozważając aktywa alternatywne musimy zrozumieć, że zazwyczaj nie są to aktywa o charakterze spekulacyjnym, szybkim, czyli z wysoką płynnością. Aktywa alternatywne charakteryzuje zazwyczaj niższa płynność, niż aktywa finansowe, co uniemożliwia szybką zamianę sprzedawanego aktywa alternatywnego na gotówkę po oczekiwanej cenie. Należy jednak podkreślić, że w zamian za niższą płynność aktywa alternatywne oferują właścicielowi ważne korzyści w tym m.in. fundamentalne bezpieczeństwo polegające na stabilnym wzroście ceny aktywa w czasie. Mają charakter stabilizujący wahania portfela inwestycyjnego. Są twardym zabezpieczeniem antyinflacyjnym. Są majątkiem międzypokoleniowym.
Analizując płynność, trzeba podkreślić, że poziom płynności w danej chwili zależy zazwyczaj od dwóch czynników:
- atrakcyjności oferowanego aktywa – i od
- ceny jakiej się w danym czasie za to aktywo oczekuje.
Więc to samo atrakcyjne aktywo przy jednej cenie może mieć niską płynność, a przy innej cenie może mieć wysoką płynność. Dlatego po raz kolejny podkreślę, że korzystna cena nabycia danego aktywa pozwala ustalić korzystną dla kupującego ceną sprzedaży, co zdecydowanie podwyższy poziom płynności.
Myślę, że warto przy okazji zauważyć, że aktywa finansowe (które uważane są za w pełni płynne) są płynne tylko w okresach wzrostowych cyklu koniunkturalnego (czyli w trakcie hossy), a jednocześnie tracą płynność w okresach spadków (czyli bessy) ze względu na brak chętnych do zakupu określonego waloru w oczekiwanej przez sprzedającego cenie.
Natomiast aktywa alternatywne zazwyczaj mają podobny poziom płynności bez względu na fazę cyklu koniunkturalnego na rynkach finansowych. Dodatkowo można zauważyć odwrotną korelację, gdy rynek finansowy jest w okresie bessy (czyli załamania, spadków, utraty płynności) – rośnie płynność na rynku inwestycji alternatywnych, gdyż inwestorzy zabezpieczają swoje zasoby przenosząc je na bezpieczniejsze aktywa.
W ten sposób docieramy do ważnego wniosku. Inwestor dobierając aktywa do swojego portfela inwestycyjnego powinien zadbać o to aby w portfelu znalazły się aktywa o różnej charakterystyce, czyli :
- bardziej i mniej płynne
- bezpieczne stabilizujące zachowanie portfela
- ryzykowne pozwalające uzyskać potencjalnie wyższe zyski
Rozmawiając o strukturze portfela warto przywołać również PONADCZASOWĄ REGUŁĘ, która mówi, że portfel inwestycyjny powinien zawierać 3 rodzaje aktywów:
- nie więcej niż 33% portfela powinny stanowić płynne aktywa finansowe
- nie więcej niż 33% portfela powinny stanowić aktywa trwałe nieruchome
- co najmniej niż 33% portfela powinny stanowić aktywa trwałe ruchome