W przypadku inwestycji alternatywnych ryzyko może mieć różny charakter. Do ważniejszych ryzyk można zaliczyć:
- RYZYKO RYNKU lub RYZYKO SPADKU CEN – jest to ryzyko związane z trudnością przewidzenia kierunków i sił zmiany ceny aktywów. Można szacować zachowania jakiegoś aktywa w przyszłości na podstawie danych historycznych, teraźniejszych i prognoz na przyszłość ale nie da się niczego przewidzieć w 100%. Ryzyko to można niwelować nabywając dobra rzadkie w cenie rynkowo atrakcyjnej.
- RYZYKO PŁYNNOŚCI – jest to ryzyko powstania sytuacji, w której danego aktywa nie będzie można sprzedać w krótkim czasie po spodziewanej cenie. Ryzyko płynności podobnie jak ryzyko rynku można niwelować nabywając dobra rzadkie w cenie rynkowo atrakcyjnej.
- RYZYKO INFLACJI (inflation risk) – powoduje spadek realnych zysków z inwestycji w związku ze spadkiem wartości nabywczej aktywów. W przypadku aktywów alternatywnych w postaci dóbr materialnych ten rodzaj ryzyka praktycznie nie występuje.
- RYZYKO POLITYCZNE (political risk) – dotyczy możliwości destabilizacji rynku, spowodowanej zawirowaniami natury politycznej, jak np. wojny, ingerencja władz w rynek, zmiany podatkowe itp. Ze względu na swój charakter aktywa alternatywne są dużo mniej podatne na tego typu ryzyko. Można nawet postawić tezę, że aktywa alternatywne są odwrotnie skorelowane z aktywami finansowymi podatnymi na ten rodzaj ryzyka.
- RYZYKO WYDARZEŃ (event risk) – związane z możliwością nieoczekiwanych wydarzeń mających wpływ na cenę danego aktywa, ale nie mających wpływu na ogólną sytuację rynku. W roku 2020 mieliśmy przykład, gdy pojawiły się wydarzenia COVIDowe, które wpłynęły na wiele dziedzin gospodarki.
- RYZYKO UTRATY MAJĄTKU – w przypadku aktywów finansowych ryzyko tego typu wynika z powierzenia swoich zasobów różnym podmiotom inwestycyjnym, bez możliwości kontrolowania w jaki sposób nasze zasoby są inwestowane – można powiedzieć, że nasze zasoby ma jakiś podmiot, a my mamy „papier” lub „elektroniczny zapis”. W przypadku aktywów materialnych realny majątek jest w naszym posiadaniu i zabezpiecza nasze interesy. Trzeba jednak pamiętać aby posiadany majątek zabezpieczyć przed zgubieniem lub kradzieżą.
- RYZYKO OSZUSTWA – dotyczy zakupu określonych dóbr materialnych, które powinny posiadać określone parametry lub cechy, a po zakupie okazuje się, że ich nie posiadają. Najczęstszym źródłem tego typu ryzyka są tzw. okazje zakupowe z nieznanych źródeł. Aby ten rodzaj ryzyka wyeliminować należy unikać „okazji zakupowych” i korzystać ze sprawdzonych dostawców.
- RYZYKO INWESTYCYJNE – ryzyko, że zrealizowana stopa zwrotu z inwestycji może różnić się od stopy zwrotu oczekiwanej przez inwestora z uwagi na czynniki losowe, np. wahania cen aktywów. Na rynku alternatywnych aktywów trwałych ryzyko tego typu można znacznie ograniczyć nabywając aktywa rzadkie w korzystnej rynkowo cenie.
Ponieważ inwestycje alternatywne najczęściej mają służyć dywersyfikacji portfela aktywów – czyli jego zróżnicowaniu – powinny niejako z urzędu stanowić rodzaj zabezpieczenia, czyli powinny ograniczać RYZYKO INWESTYCYJNE. W praktyce w większości przypadków tak się dzieje – szczególnie gdy mamy do czynienia z dobrami materialnymi.