Jak wspominaliśmy w poprzednich artykułach, inwestycją alternatywną są najczęściej dobra materialne, które w miarę upływu czasu zyskują na wartości. Rzeczy, które nabywamy drogą kupna stają się naszą własnością. Większość inwestycji tego typu ma charakter średnio lub długoterminowy, co oznacza, że na finansowy rezultat takich działań trzeba poczekać, czasem nawet kilka lat. Wobec tego zastanówmy się, czy warto nabywać inwestycje alternatywne ? Czy inwestycje alternatywne pozwalają zarobić ?
Udzielając ogólnej odpowiedzi można powiedzieć, że Inwestorzy statystycznie częściej zarabiają na inwestycjach alternatywnych, niż na inwestycjach klasycznych (finansowych). Trzeba również podkreślić, że inwestycje alternatywne stanowią międzypokoleniowy wehikuł antyinflacyjny, który zabezpiecza poziom zamożności właściciela.
W praktyce jednak zyskowność inwestycji alternatywnej zależy od wielu czynników. Do głównych determinantów wpływających na realizację zysku zaliczamy m.in.: trendy rynkowe, kondycję koniunktury danego rynku w który inwestujemy, czy też popyt na określone dobra alternatywne. Istotną rolę odgrywają również czynniki behawioralne, które bardzo trudno jest przewidzieć oraz subiektywne upodobania inwestorów. Kluczowym, szczególnie istotnym czynnikiem decydującym o zyskowności inwestycji alternatywnej jest atrakcyjność i unikatowość samego przedmiotu inwestycji oraz cena jego nabycia, czy też zastosowany mechanizm komercjalizacji. Dokonując wyboru właściwego aktywa alternatywnego, zakupionego w atrakcyjnej rynkowo cenie, tworzymy fundament do zrobienia dobrego interesu i uzyskania wysokiego zysku.
Zysk na rynku inwestycji alternatywnych